شرایط عمومی شرکت کنندگان مرحله اول المپیادهای علمی سال ۹۰ توسط معاونت دانش پژوهان جوان اعلام گردید. شرایط و منابع المپیاددر این بخشنامه آمده است که شرکت در مرحله دوم کلیه رشته های المپیادی برای دانش آموزان دوم و سوم دبیرستان مجاز است و دانش آموزان سال اول دبیرستان میتوانند به صورت آزمایشی در آزمون مرحله اول هر رشته ای که تمایل داشته باشند، شرکت نمایند. همچنین منابع مورد نظر برای شرکت در آزمون نیز اعلام گردیده است که به تفکیک رشته در ادامه مطلب آمده است. امیدواریم دانش پژوهان گرامی با تسلط کافی بر این منابع، بتوانند سربلند و موفق از مرحله اول المپیادهای علمی که در سوم، چهارم و پنجم اسفندماه برگزار میشود، عبور نمایند.

لازم به یادآوری است که ثبت نام المپیادهای سال نود، از ۲۵ دی ماه تا اول بهمن ماه به صورت اینترنتی و در سایت باشگاه [دنبالک] انجام میشود.

 

شرایط شرکت کنندگان در مرحله اول آزمون المپیادهای علمی کشور سال تحصیلی (۹۱-۹۰) – اعلام شده توسط معاونت دانش پژوهان جوان

المپیاد سال و رشته  تحصیلی شرایطی مختص دوره تابستان که باید احراز کنند
ریاضی دوم ریاضی فیزیک
سوم ریاضی فیزیک
نمره درس ریاضی(۱) داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.
معدل دروس ریاضی (۲) و هندسه (۱)داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.
شیمی سال دوم و سوم رشته
علوم تجربی و  ریاضی فیزیک
۱- معدل دروس شیمی(۱) وآزمایشگاه و شیمی(۲) وآزمایشگاه داوطلب کمتر از ۱۷ نباشد.
۲- معدل دروس ریاضی (۱) و ریاضی (۲) داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.
۳- معدل دروس فیزیک(۱) وآزمایشگاه و فیزیک (۲) و آزمایشگاه داوطلب کمتر از ۱۶ نباشد.
فیزیک سال دوم، سوم رشته ریاضی فیزیک ۱- معدل دروس فیزیک(۱)وآزمایشگاه و فیزیک (۲) و آزمایشگاه داوطلب کمتر از ۱۶ نباشد.
۲- معدل دروس ریاضی (۱) و ریاضی (۲) داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.
کامپیوتر دوم وسوم ریاضی و فیزیک
دوم و سوم کامپیوتر شاخه فنی حرفه ای و کاردانش
نمره درس ریاضی (۱) و (۲) داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.


نمره درس ریاضی (۱) و(۲) داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.
زیست شناسی سال دوم، سوم علوم تجربی معدل دروس علوم زیستی و بهداشت سال اول دبیرستان و زیست شناسی و آزمایشگاه (۱) کمتر از ۱۶ نباشد.
ادبی دوم و سوم علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی
سال دوم و سوم رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک
معدل دروس زبان فارسی (۲) و ادبیات فارسی (۲) داوطلب کمتر از ۱۶ نباشد.معدل دروس زبان فارسی (۲) و ادبیات فارسی (۲) داوطلب کمتر از ۱۸ نباشد.
نجوم و اختر فیزیک دوم و سوم رشته ریاضی فیزیک ۱- معدل دروس فیزیک(۱) و آزمایشگاه و فیزیک (۲) و آزمایشگاه داوطلب کمتر از ۱۶ نباشد.
۲- معدل دروس ریاضی (۱) و ریاضی (۲) داوطلب کمتر از ۱۵ نباشد.
.:. بیشتر بخوان .:.
دوره حل آزمون‌های کشورهای نامدار المپیاد شیمی آیریسک تابستان و پاییز 1403

 

منابع امتحانی مرحله اول آزمون المپیادهای علمی کشور سال تحصیلی (۹۱-۹۰)

المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی:

  • کتاب های درسی مربوطه در سال های اول، دوم و سوم دبیرستان

المپیاد ادبی:

  • ادبیات فارسی ۱و۲ – زبان فارسی ۱و۲ – تاریخ ادبیات – زبان عربی ۱و۲و۳ – اطلاعات و درک ادبی (رشته علوم انسانی)


المپیاد کامپیوتر:
داوطلبین محترم به این نکته توجه داشته باشند که معیار سنجش آزمون مرحله اول المپیاد کامپیوتر توانایی حل مسائل می باشد و آشنایی با سرفصل های زیر می تواند درک و توانایی حل مسئله شرکت کننده را افزایش دهد. همچنین انتظار می رود شرکت کننده با مفاهیم و تعایف اولیه ای که در مطالب آمده است آشنایی داشته باشد تا در صورتی که در متن سوالات از آنها استفاده شود ایهامی برای شرکت کننده ایجاد نگردد.
لازم به ذکر است آشنایی شرکت کننده با قضایای مربوط به هر سرفصل می تواند به افزایش توانایی وی در حل مسئله کمک کند، با این حال سوالات آزمون به نحوی می باشد که شرکت کننده برای حل آنها احتیاجی به حفظ بودن قضایایی که در حاشیه مطالب آمده است ندارد.
سر فصل ها:
گراف (تعاریف اولیه و درخت ها) ، ترکیبیات ( استقرا، لانه کبوتری، دوگونه شمردن، آنالیز ترکیبی، اصل شمول و عدم شمول، بازی های ترکیبیاتی، اکسترمال، ناوردایی، رنگ آمیزی )
۴- مباحث و منابع المپیاد نجوم و اخترفیزیک

المپیاد نجوم:
نجوم عمومی:
مفاهیم شار و درخشندگی، انواع قدرها و سیستم های قدرسنجی، فاصله سنجی و مقیاس های نجومی فاصله، اطلاعات عمومی منظومه شمسی، اثر دوپلر، انواع ستارگان و اجرام سماوی ( آشنایی با: ستارگان متغیر، (ابر) نواخترها، سحابی ها، کوتوله سفید، ستارگان نوترونی، سیاهچاله ها، انواع کهکشان ها، خوشه های ستاره ای)، ستارگان دوتایی ( منحنی های نوری و سرعت و پارامترهای مداری سیستم های دوتایی )، آشنایی مختصر با تاریخ نجوم ( آشنایی با نظریات و کارهای منجمین و دانشمندان مشهور و آشنایی مختصر با تاریخ نجوم در تمدن های مختلف )، انواع تلکسوپ ها ( نوری رادیویی و موارد استفاده آنها )، گاهشماری
رصد:
آشنایی با صورت های فلکی، آشنایی با فهرست ها و نقشه های نجومی، آشنایی با ابزار آلات رصدی
نجوم کروی:
هندسه کروی و کره سماوی، آشنایی با دستگاه مختصات در آسمان، آشنایی با مبانی زمان سنجی و تاریخ سنجی
فیزیک:
نورشناخت هندسی، مبانی ترمودینامیک، مبانی الکترومغناطیس، مکانیک نیوتنی ( قوانین نیوتن، حرکات مستقیم الخط و دورانی و کمیت های وابسته )، مبانی فیزیک مدرن ( آشنایی با مفاهیم فیزیک کوانتومی (مدل اتمی بور)، مکانیزم های تابش ).
ریاضیات:
جبر برداری ( آشنایی با مفاهیم بردارها و کاربرد آنها، ضرب داخلی و خارجی بردارها )، انواع دستگاه های مختصات ( دستگاه های دگارتی، قطبی، استوانه ای و کروی ).

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.