انتصاب حسین شجاعی به ریاست مرکز استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان


به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، دكتر علی‌اصغر فانی دکتر حسین شجاعی، رییس مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جواندر مراسم توديع و معارفه روسای مركز ملی استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان كه بعد از ظهر روز گذشته برگزار گرديد، ضمن گرامی داشت ياد استاد علی اكبر پرورش، وزير اسبق آموزش و پرورش و آرزوی غفران الهی براي آن مرحوم افزود: استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان جزء سرمايه‌های ارزشمند كشور هستند و لذا در بعد تربيت اين گونه دانش آموزان بايد تلاش و اهتمام ويژه‌ای داشته باشيم.
وی با تاكيد بر اين نكته كه آئين‌نامه و شيوه‌ی انتخاب و تربيت دانش آموزان نياز به بازنگري و بازمهندسی  دارد، اضافه كرد: اين هدف گذاری و برنامه‌ريزی چه در بعد آموزشی و چه در بعد پرورشی، جای كار بسيار دارد. وزير آموزش و پرورش، برگزاري جشنواره‌ی خوارزمي را به عنوان يكی ديگر از ماموريت‌های اين مركز برشمرد و افزود: من خود در زمان رياست واعظ زاده آئين نامه آن را نوشتم و فكر مي كنم امروز براي انطباق آن با شرايط جديد و نيازجامعه بايد مورد تجديد نظر قرار گيرد.
دكتر فاني دانش آموزان نخبه‌ی المپيادي را پيشاني آموزش و پرورش توصيف و تصريح كرد: برای آينده‌ی دانش آموزان المپيادی بايد برنامه‌ريزی و هدف گذاری ویژه‌ای صورت گيرد. وی طرح شهاب را نيز از جمله طرح‌های اثرگذار و مناسب برشمرد كه دانش آموزان از محيط تحصيلی طبيعی خود جدا نمی‌كند و می‌تواند منجر به بروز رقابت بين ساير دانش آموزان گردد.
وزير آموزش و پرورش در خاتمه، دكتر شجاعي را فردي از جنس دانش آموزان نخبه عنوان كرد و گفت: وی سابقه‌ی دانش آموزی، معلمي و مديريت مركز استعدادهای درخشان را دركارنامه خود دارد. گفتني است؛ در پايان اين مراسم از زحمات مهری سويزی تشكر و قدردانی  بعمل آمد و دكتر حسين شجاعی به عنوان رئيس مركز استعداد هاي درخشان و دانش پژوهان جوان معرفی شد.

حرفی از جنس خاطره در ادامه‌ی مطلب ...


 

خودمانی از و با رییس جدید؛

سال 1377 بود و من دوم دبیرستانی شده بودم، معلم فیزیکی داشتیم که خیلی پرانرژی صحبت می‌کرد، هیچ وقت نمی‌نشست و معمولا یک دستش روی میز بود. مباحث سیالات ترمودینامیک رو درس می‌داد و در بین صحبت‌ها مرتب پِرانتز باز می‌کرد. این پِرانتزها با عبارت خاص ایشون شروع می‌شد و معمولا منجر به بازشدن پرانتزهای بعدی می‌شد. گاهی 5 دقیقه از زنگ رو کلاس داشتیم و 80 دقیقه را پرانتز باز و بسته می‌کردیم. از شرایط جوی و تاثیر رعد و برق روی پرواز هواپیما گرفته تا بررسی انژکتور ماشین و هواکشی اون در هنگام ترمز! خیلی منتظر شدم تا یکی از پرانتزها رو باز کنه و یادش بره ببنده، اما نشد. همیشه بحث شروع مناسب و اوج عالی و فرودی به موقع داشت. نکته‌ی دیگه‌ی این معلم ما، اعطای ریزمثبت‌های بسیار در کلاس بود، کوچکترین رفتارها رو می‌دید و نشد دانش‌آموزی به پایان ترم برسه و حداقل 17-18 تا مثبت نداشته باشه. اولین کسی بود که سوالات چند گزینه‌ای با چند گزینه‌ی صحیح رو امتحان گرفت، معتقد بود هر سوال می‌تونه چند تا جواب درست داشته باشه و ممکنه یکی از جواب‌ها اینقدر احمقانه باشه که جواب‌های درست رو هم بسوزونه!

حالا از شنیدن خبر رییس شدنش خوشحال شدم، آدمی به سمپاد برگشته که از بهره‌ی هوشی بالا برخورداره و می‌تونه پرانتزها رو خوب جمع کنه، ریزحرکات همه رو ببینه و نکات مثبتی از همش برداره، همینطور ممکنه یک جواب احمقانه از بقیه، جواب‌های خوب اون‌ها رو هم بسوزونه... حالا امیدوارم که این مدیر، تیزهوشان را در مدارس استعدادهای درخشان خلاصه نخواهد کرد و طرح‌های چندگزینه‌ای جالبی برای سمپاد رشد کرده خواهد داشت.

آقای شجاعی از اینکه بودن در کلاس معلمی چون شما رو برای مدتی کوتاه، حتی دو سال تجربه کردم خوشحالم و امیدوارم بتونم چند سال بعد هم افتخار کنم که شما تونستید مدیر لایقی برای مجموعه‌ی جذاب و پرانرژی دانش‌آموزان تیزهوش کل کشور باشید.

مرتضی خلینا

1392/10/10

کلمات کلیدی:

دانش پژوهان جوان حسین شجاعی استعدادهای درخشان آیریسک اخبار المپیاد


اشتراک گذاری:

آخرین مطالب مرتبط