تحلیل مرحله اول المپیاد فیزیک 1396


سی و یکمین امتحان مرحله اول المپیاد فیزیک نیز به پایان رسید و این اولین امتحانی بود که در نظام جدید آموزشی برگزار میشد. تفاوت اصلی کتب دبیرستان دور دوم نظام جدید حذف مبحث نور هندسی و به طبع آن حذف از سوالات المپیاد است. ترکیب این امتحان به صورت 27 سوال تستی 4 گزینه ای و 5 سوال کوتاه پاسخ بود که در سه ساعت و نیم باید پاسخ داده می‌شد. در سالهای قبل شاهد سوالات تستی 5 و 6 گزینه ای هم بوده ایم. امتیاز سوالات تستی درصورت صحیح بودن 3+ و در صورت جواب غلط 1-  و سوالات کوتاه پاسخ 5+ و بدون نمره منفی است.

پراکندگی سوالات دوره 31 ام المپیاد فیزیک به صورت زیر است:

مبحث

تعداد سوالات

درصد از کل سوالات

مکانیک و سینماتیک

7

21.9

مغناطیس

5

15.6

اتمی و جدید

5

15.6

سیالات

4

12.5

الکتریسیته ساکن

3

9.4

الکتریسته جاری

3

9.4

ترمودینامیک

3

9.4

تخمین

1

3.1

برآیند نیروها

1

3.1

مجموع

32

100
 

نکته قابل توجه در سوالات این دوره افزایش درصد سوالات مغناطیس و فیزیک نوین است که دانش آموزان را ملزم میکند که متکی به سرفصل درس مدرسه نباشند و جلوتر درسها را مطالعه کنند. یکی دیگر از ویژگی های این دوره افزایش سوالات عددی و محاسبات عددی و کاهش سوالات پارامتری است، به گونه‌ای که تعداد سوالات عددی بیش از دو برابر پارامتری‌ها بود. این موضوع صرفا باعث سخت یا آسان شدن امتحان نمی‏‌شود و کسانی که محاسبات عددی سریع‌تر و دقیق‌تری انجام دهند را موفق‌تر می‏‌کند. دانش‏‌آموزانی که در این بخش ضعیف هستند تا زمان مرحله دوم این مشکل را با حل سوالات عددی زیاد رفع کنند و ماشین حساب را هم از زندگیشون حذف کنند :)

امتحان امسال نسبت به سال‌های قبل نسبتا آسان‌تر شده بود و این موضوع باعث می‏‌شود کف قبولی کمی بالاتر بیاید. اگر چه تشخیص دقیق نمره کف قبولی سخت و عملاً غیر ممکن است اما اگر تعداد قبولی‌های امسال با سال‌های گذشته برابر باشد می‏‌توان حدس زد که کف قبولی چیزی در حدود 15 درصد باشد.

اگر مطمئن هستید که قبول می‏‌شوید از همین الان شروع کنید و روی مباحثی که بیشتر از آن‌ها سوال آمده است کار کنید. مطالعه‌ی مباحث مغناطیس و فیزیک پیش دانشگاهی و حل سوالات سال‌های قبل می‏‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همچنین مبحث آزمایشگاه را بسیار جدی بگیرید و کتب آزمایشگاهتان را خوب مطالعه کنید. یادتان باشد فرصت عید را اصلاً از دست ندهید!

علیرضا نوروزشاد


پی‌نوشت: برای آشنایی با کف قبولی المپیادهای علمی [اینجا] و [اینجا] را مشاهده کنید.

 

 

 


کلمات کلیدی:

المپیاد فیزیک 1396 تحلیل سوالات المپیاد المپیاد فیزیک علیرضا نوروزشاد سرفصل المپیاد فیزیک منابع المپیاد فیزیک کف قبولی المپیاد فیزیک کف قبولی المپیاد 1396 آیریسک دانش پژوهان جوان کمیته المپیاد فیزیک کلاسهای المپیاد فیزیک آیریسک


اشتراک گذاری:

آخرین مطالب مرتبط