تحلیل آزمون مرحله اول المپیاد نجوم و اخترفیزیک 1399


تحلیل آزمون مرحله اول - هفدهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک

آزمون مرحله اول هفدهمین دوره المپیاد نجوم و اخترفیزیک صبح یکشنبه 17 اسفند برگزار شد. با توجه به شرایط کرونایی برخی انتظار داشتند تعویق مجدد صورت بگیرد و آزمون بعد از عید برگزار شود، با این حال آزمون با رعایت پروتکل‏های بهداشتی برگزار شد.
 

بررسی آزمون از زوایای مختلف

زمان :
آزمون شامل 20 سوال چهارگزینه‏‌ای و 8 سوال پاسخ‏‌کوتاه بود و شرکت‏‌کنندگان در مجموع 150 دقیقه فرصت برای پاسخ‌گویی به سوالات داشتند. به این ترتیب هر دانش‏‌آموز حدودا 4.5 دقیقه برای سوالات چهارگزینه‏‌ای و 7.5 دقیقه برای سوالات پاسخ‌کوتاه زمان در اختیار داشت که معقول به نظر می‏‌رسد.
 

تعداد سوالات:
تعداد سوالات نسبت به سال‏‌های گذشته کم‏تر بود. حدسیاتی در خصوص علت این تصمیم‏‌گیری وجود دارد. محتمل‏‌ترین اینکه با کم‏ کردن تعداد سوالات زمان آزمون نیز کم‏تر در نظر گرفته‏ شد و به این ترتیب دانش‏‌آ‌موزان زمان کم‏تری در حوزه‏‌های امتحانی و در معرض خطر ابتلا قرار گرفتند. اما باید توجه داشت که کم شدن تعداد سوالات موجب افزایش تأثیرگذاری خطاهای کوچک در نتیجه کلی می‏‌شود. به عبارت دیگر کوچک‌ترین خطایی موجب کسر درصد بالاتری از امتیاز خواهد شد. این نکته می‎تواند موجب شود دانش‏‌آموزانی که زمان قابل توجهی برای یادگیری المپیاد نگذرانده‏‌اند شانس بالاتری برای موفقیت در آزمون داشته باشند.
 

پراکندگی سوالات:
پراکندگی سوالات نسبت به سال‎ گذشته وضعیت بهتری داشت اما کماکان تمرکز اصلی در مبحث اخترفیزیک احساس می‏‌شود. مبحث کیهان‏شناسی تنها یک سوال را به خود اختصاص داد و از مبحث دینامیک کهکشان هیچ سوالی داده نشد! در مجموع 9 سوال از نجوم عمومی مطرح شد که از این میان دو سوال مربوط به شناخت آسمان و تئوری رصد بود و یک سوال مربوط به تخمین. نمودارهای پراکندگی سؤالات از نظر تعداد و درصد نمره را در زیر مشاهده می‌کنید:

پراکندگی موضوعی سؤالات مرحله اول المپیاد نجوم 1399

 

سهم موضوعی سؤالات مرحله اول المپیاد نجوم 1399

 

تیپ سوالات:
ادبیات سوالات پیشرفت کاملا محسوس نسبت به سال‏ه‌ای گذشته داشت چنانچه سوالاتی نظیر «میرزا عبدالغفار نجم الدوله .... » جای خود را به معرفی گیلگمش، وایکینگ‏‌ها و رستم و تهمینه دادند. همچنین صحبت از مسائل روز دنیای نجوم مثل سقوط تلسکوپ رادیویی آرسیبو و تلسکوپ فضایی جیمز وب اتفاق مثبت دیگری بود که سال‏‌های اخیر کمتر به آن پرداخته شده است.
سوالات « تلسکوپ شیفس پیگلر » و « قانون توانی » سوالاتی بودند که احتمالا همه دانش‏‌آموزان برای اولین بار با آن روبه‌رو می‏شدند و از این جهت برای سنجش مهارت حل مسأله بسیار چالش برانگیز محسوب می‏‌شوند. به نظر می‏‌رسد دانش‏‌آموزان در آزمون مرحله دوم با سوالاتی از این دست نیز روبرو خواهند شد.

سوالات حفظی:
نکته‏‌ای که در خصوص سوالات حفظی وجود دارد، اینست که تمام سوالات حفظی از مباحث ریز و بسیار عمیق طراحی شدند. به عبارت دیگر تمام سوالات حفظی را می‏‌توان سوالاتی سخت دانست و در میان این سوالات آسان یا متوسط دیده نمی‏‌شود.


پیشنهاد برای دانش‏‌آموزان
همواره آزمون مرحله یک خط فکری طراحان سوال را مشخص می‏‌کند. در مسیر یادگیری و پیشرفت المپیاد پیشنهاد می‏‌شود که تمام فصول و مباحث را به طور موازی پیش ببرید و تمرکز اساسی روی یک یا دو مبحث به خرج ندهید. اما باید توجه داشت که سرمایه‏‌گذاری در مباحثی که طراحان سوال توجه بیش‏تری به آن دارند احتمالا شانس موفقیت بیش‏تری را برای شما رقم می‏‌زند.
با این تفاسیر پیشنهاد ما برای ادامه مسیر و موفقیت در آزمون مرحله دوم توجه ویژه به مبحث اخترفیزیک به طور خاص مباحث تلسکوپ‏‌ها و ابزارهای رصدی و دوتایی‏‌ها و سیارات فراخورشیدی است. به نظر می‏‌رسد مبحث مکانیک سماوی بیش‏تر در قالب مسائل اخترفیزیکی مطرح می‏‌شود و کمتر تمایلی بابت طراحی سوالات صرفا مکانیکی دیده می‏‌شود.سعید مذهب

18 اسفند 1399


کلمات کلیدی:

تحلیل المپیاد نجوم سؤالات المپیاد نجوم المپیاد نجوم 1399 سعید مذهب آیریسک باشگاه دانش پژوهان جوان نتایج المپیاد نجوم مشاوره المپیاد نجوم منابع المپیاد نجوم مشاوره المپیادی سهمیه المپیاد در کنکور المپیاد ایران


اشتراک گذاری:

آخرین مطالب مرتبط