پله پله تا مدال طلاي شيمي (2)


اگر شما اين مراحل را گذرانده باشيد و بر تمام مفاهيم پايه در شيمي عمومي مسلط شده باشيد، مي­توانيد به مرحله­ي بعد برويد. حتي اگر يک ماه به المپياد مرحله اول باقي مانده است و شما هنوز اين مراحل را به خوبي سپري نکرده­ايد، به هيچ وجه به «ادامه مطلب» نرويد!


در اين مرحله از آمادگي براي المپياد شيمي روزانه به 3 تا 4 ساعت در روزهاي عادي و 5 تا 6 ساعت در روزهاي تعطيل نياز داريد. پس از يادگيري مباحث کلي، تمرين و نکته­يابي بهترين روش براي تثبيت آموخته­هاي شما مي­باشد. کتاب­هاي مختلفي در بازار موجود است که سوالات تستي و تشريحي فراواني در آنها به چشم مي­خورد اما شما که فرصت مطالعه و تمرين همه­ي آنها را نداريد! بايد به دور از هياهوي تبليغات موسسات مختلف بهترين و مفيدترين­ها را انتخاب کنيد. براي اين کار چند توصيه و راهنمايي وجود دارد که براي المپيادي­ها، کنکوري­ها و امتحان نهايي­ها مفيد است:

  • گول تبليغات را نخوريد! ممکن است برخي از کتاب­هاي لاغر و ارزان خيلي مفيدتر از کتاب­هاي چاق و گران باشند. اگر کتاب انتشارات X که هيچ تبليغي نمي­کند توسط معلم يا دوستان به شما توصيه شد، حتما هزار برابر مفيدتر از کتاب انتشارات Y است که صبح تا شب در تلويزيون و تابلوهاي تبليغاتي داد و هوار مي­کند.
  • تعداد خيلي زيادي از کتاب­ها داراي يک مطلب هستند! مثلا تمام ناشرين سوالات کنکور را طبقه­بندي کرده­اند و پاسخ داده­اند يا به تازگي همه به سوي سوالات مرحله اول المپيادهاي علمي حمله کرده­اند. در هنگام خريد دقت کنيد و نظر دوستانتان را که از اين کتاب استفاده کرده­اند بپرسيد و اگر يکي از اين کتاب­ها را تهيه کرديد، به سراغ بقيه نرويد که وقتتان تلف نشود.
  • زياد کتاب نخريد، زياد کتاب بخوانيد. خريد کتاب­هاي زياد باعث مي­شود بين آنها سردرگم شويد و در آخر هيچ يک را به درستي مطالعه نکنيد.

در زير برخي از کتاب­هاي مفيدي را که مطالعه کرده­ام يا از محتواي آنها اطلاع دارم، به ترتيب اولويت معرفي مي­کنم که مي­تواند در مباحث ذکر شده به شما کمک کند. اگر دوستان شما از کتاب­هاي ديگري استفاده کرده­اند و راضي بوده­اند، فرصت را از دست ندهيد و به سراغ آنها برويد:

v      المپيادهاي شيمي ايران (مرحله 1و2) / انتشارات دانش­پژوهان جوان / بهترين کتاب براي آمادگي

v     الفباي المپياد شيمي / انتشارات دانش­پژوهان جوان / به صورت موضوعي در 5 جلد

v     المپيادهاي شيمي کانادا / انتشارات دانش­پژوهان جوان / کسب آمادگي براي شرکت در مرحله اول و دوم

v     المپيادهاي شيمي آمريکا / انتشارات دانش­پژوهان جوان / آمادگي براي شرکت در هر دو مرحله

v     شيمي در سپهر المپياد / قلم چي / تنوع سوال و تمرين­هاي فراوان براي کسب سرعت و دقت

v     کتاب شيمي (3) / انتشارات مبتکران /  حسام اميني / آموزش و آزمون مباحث شيمي 3

v     کتاب­هاي شيمي 2 و 3 / انتشارات مبتکران / مهندس بهمن بازرگاني / براي دست­يابي به سرعت بالا

 

در پاسخ به سوالات و تست زني اين نکات را فراموش نکنيد:

-     تمام سوالات يک مبحث را به ترتيب پاسخ ندهيد! امروز به سوالات مضرب 5 و فردا به سوالات مضرب 4 پاسخ دهيد و تعدادي از سوالات را براي بعد نگه داريد. پس از پاسخ به 100 سوال از هر مبحث، تمام سوالات براي شما تکراري مي­شود و نيازي به فکر کردن ندارند. اما اگر چند هفته بعد به سراغ همين مبحث بياييد ممکن است نکات جديدي را کشف کنيد.

-     اگر قصد پاسخگويي به سوالات چند مبحث مختلف را داريد، ذهن خود را غافلگير کنيد! 10 تا 10 تا از قسمت­هاي مختلف پرسش­ها را انتخاب کرده و به صورت درهم پاسخ دهيد.

-     به هيچ وجه در طول حل سوالات به کتاب يا جزوه مراجعه نکنيد و به مغز خودتان فشار بياوريد. خواندن راه حل از روي کتاب، کمترين ماندگاري را در مغز دارد.

-     پس از حل سوالات، بلافاصله آنها را تصحيح نکنيد. يک استراحت کوتاه (حدود 15 دقيقه)  ذهن شما را  آماده­ي کسب اطلاعات مي­کند، به سراغ پاسخها برويد و بعد از تصحيح و نمره دهي به رفع اشکال بپردازيد. رفع اشکال يعني:

o       مطالعه­ي پاسخ تشريحي تمام سوالات (آنها که درست يا غلط پاسخ داده­ايد) از روي کتاب

o    مباحثه­ي دوستانه درباره­ي سوالاتي که اشتباه پاسخ داده­ايد و فهميدن موضوع يا نکاتي که پيرامون آن وجود دارد، براي اينکه بعدا دچار چنين مشکلي نشويد.

o       علامت گذاري سوالاتي که اشتباه پاسخ داده­ايد در کتاب. در يک هفته­ي آينده حتما بايد دوباره آنها را حل کنيد.

-         براي افزايش دقت و سرعت و کمتر شدن اشتباه محاسباتي به صورت زير عمل کنيد:

o    اکيدا توصيه مي­کنم تمام راه حل خود را به صورت کتبي بنويسيد. اين کار علاوه بر اينکه دقت شما را افزايش مي­دهد، باعث افزايش سرعت شما نيز مي­شود. زيرا در راه حل­هاي ذهني شما مسير خاصي را در ذهن دنبال نمي­کنيد و وقت خود را از دست مي­دهيد.

o       کنار سوالاتي که در جواب آنها شک داريد با مداد علامت بزنيد و به سرعت از آنها عبور کنيد.

o    پس از اتمام پاسخ دهي به تمام سوالات، راه حل­هايي را که نوشته­ايد مي­توانيد بررسي کنيد و به مرور بپردازيد. مرور در اين مرحله نيازمند آن است که قبلا راه حل را نوشته باشيد وگرنه ذهنيات شما که فرار کرده و رفته است!

o    بهتر است از همين الآن با تاثير زمان خود را بسنجيد. هر تست شيمي حدود 1 دقيقه وقت نياز دارد. البته تستهاي مباحث شيمي 2 را در  زمان کمتر (40 ثانيه) مي­توان پاسخ داد و تستهاي شيمي 3 به زمان بيشتري (حدود 90 ثانيه) نياز دارند.

توجه : بهتر است کمتر به سراغ کتاب­هاي پيشرفته برويد (يا اصلا نرويد) چون دانستن مطالب اضافي هيچ فايده­اي در آزمون ندارد و در اين مرحله باعث از دست رفتن زمان مي­شود. بوده­اند کساني که شيمي­فيزيک و شيمي آلي دانشگاهي را خورده بودند، اما در مرحله­ي اول المپياد شيمي قبول نشده­اند.

کلمات کلیدی:

المپیاد المپیاد شیمی کسب مدال طلا برنامه ریزی مطالعه


اشتراک گذاری:

آخرین مطالب مرتبط