پله پله تا مدال طلاي شيمي (3)


به زمان آزمون المپياد شيمي نزديک مي­شويد. شما بايد هر دوي اين پله­ها (پله اول / پله دوم) را در سالهاي قبل گذرانده باشيد و تقريبا هيچ اشکال مفهومي برايتان باقي نمانده باشد. اگر برنامه­ي پيشنهادي را براي امسال خود مي­خواهيد به «ادامه مطلب» برويد.


در تابستان ورود به سال سوم و سال تحصيلي شما بايد براي دو آزمون مرحله­ي اول و دوم آماده شويد و همچنين نيم­نگاهي به مفاهيم دوره­ي تابستانه المپياد شيمي داشته باشيد.

زمان بندي هر يک از اين مراحل به عهده­ي خود شما است، اما از اين مطالب غافل نشويد:

 • کتابهايي که داراي مسايل تشريحي و مفهومي مشکلي هستند، فقط و فقط براي مرحله­ي دوم مي­توانند مفيد باشند، قبل از مرحله­ي اول زمان زيادي را براي آنها صرف نکنيد. در زير چند نمونه از اين کتاب­ها آورده شده است:
  • چگونه مسايل شيمي را حل کنيد
  • المپيادهاي شيمي کانادا (پرسش­هاي تشريحي)
  • ويژه­نامه المپياد شيمي استراليا

­اين مطلب را در آغاز آورده­ام چون اشتباه بسياري از دانش­آموزان المپيادي در همين موضوع است. آنها مطالب سخت و مشکل را فرامي­گيرند اما از سرعت و دقتي که براي قبولي در دو مرحله­ي اول لازم است غافل مي­شوند. بنابراين با دانشي نزديک به دکتراي شيمي، از راه يابي به دوره­ي تابستانه محروم مي­مانند!

 • کم کم به يادگيري مطالب کمي پيشرفته­تر هم بپردازيد. دو موضوع وجود دارد که سطح سوالات آنها به طور واضح و روشن نيست و بهتر است به طور کامل فرا گرفته شود. اين دو موضوع عبارتند از:
  • اسيدها ، بازها و pH : براي يادگيري اين موضوع به فصل سوم کتاب شيمي پيش دانشگاهي يا فصل 16 کتاب شيمي عمومي مورتيمر (فصل اول جلد دوم) مراجعه کنيد. مسايل مفيد اين بخش در تستهاي کنکور بسيار به چشم مي­خورد. اقلا 30 سوال درباره­ي اين بخش پاسخ دهيد تا نمونه­هاي مسايل مختلف را ديده باشيد.
  • شيمي آلي: در چند سال گذشته و با حذف مقدار بسيار زيادي از مفاهيم شيمي آلي از کتابهاي درسي، اين موضوع به مشکلي اساسي براي دانش­آموزان المپيادي و کنکوري تبديل شده است. کتاب­هاي مرجع فراواني در مورد شيمي آلي وجود دارد که اکثر آنها به طور کامل و در سطوح مهندسي به بيان موضوع مي­پردازند. اما در زير چند مرجع مهم و معتبر معرفي مي­شود:
   • کتاب شيمي پيش دانشگاهي نظان جديد چاپ قديم! (اين کتاب حدود سالهاي 79 تا 81 تدريس مي­شده است) بهترين منبعي که ساده و قابل فهم است و نيازي به معلم ندارد.
   • کتاب شيمي آلي موريسون و بويد جلد اول بخش­هاي مربوط به آلکان، آلکن و آلکين
   • کتاب شيمي آلي دکتر سيدي انتشارات فاطمي
 • شيمي فيزيک، شيمي تجزيه و شيمي معدني از ديگر موضوعاتي هستند که در کتاب­هاي دبيرستان با مفاهيم اوليه آنها آشنا مي­شويد و در دوره­ي تابستانه تدريس مي­شوند. راه بسيار جالبي براي يادگيري اين دروس وجود دارد. شما به يک دانشجوي سال دوم يا سوم رشته­ي شيمي محض يا کاربردي مراجعه مي­کنيد (به لطف دانشگاه آزاد در تمام شهرها اين دانشجويان وجود دارند) و بهترين و ساده­ترين منبع در دسترس را از او مي­گيريد که همان جزوه­ي دانشگاهي است! پس از مطالعه و يکي دو بار رفع اشکال شما به مفاهيم اين دروس مسلط شده­ايد که براي شروع دوره­ي تابستانه کافي مي­باشد. دقت کنيد که قبل از اعلام نتايج مرحله اول اصلا سراغ اين موضوع نرويد.
 • اگر قبلا تعداد قابل توجهي تست را پاسخ داده­ايد (حدود 300 تست براي هر بخش کتاب درسي) از اين به بعد وقت کمتري براي جواب دادن به تست­هاي موضوعي تلف کنيد و بيشتر به دنبال المپيادهاي آزمايشي بگرديد. اين المپيادها را مي­توانيد از مدرسه يا اداره­هاي آموزش و پرورشي که در سالهاي قبل دوره­ي آمادگي المپياد شيمي داشته­اند بگيريد. در اينجا نيز المپيادهاي آزمايشي تاليفي مديران سايت قرار داده مي­شود. در پاسخ دهي به المپيادهاي آزمايشي حتما عامل زمان را در نظر بگيريد چون همان طور که حتما شنيده­ايد که از آزمون سال 87 زمان المپياد شيمي به طرز وحشتناکي کاهش پيدا کرد و اين آزمون شبيه مسابقه­ي دو ماراتن در 3 دقيقه شده است!!!
کلمات کلیدی:

المپیاد المپیاد شیمی موفقیت برنامه ریزی کسب مدال طلا


اشتراک گذاری:

آخرین مطالب مرتبط