سیدامیر موسوی، دبیر برگزاری پانزدهمین دوره المپیاد آسیا-اقیانوسیه‌ی نجوم (APAO) در تهران، از آغاز به کار این المپیاد در روز دوشنبه ۲۵ آذر خبر داد. او گفت: این المپیاد به لحاظ ساختار، مشابه المپیاد جهانی نجوم (IAO) است، با این تفاوت که در سطح منطقه‌ای و با شرکت‌کنندگان محدودتری برگزار می‌شود. امسال برای اولین بار ایران میزبان این رویداد بین‌المللی است.
دبیر برگزاری این المپیاد گفت: المپیاد نجوم از سه آزمون تئوری، تحلیل داده و رصد تشکیل شده است. در آزمون تئوری دانش نجومی شرکت‌کنندگان با حل تعدادی مسئله‌ی عددی به چالش کشیده می‌شود. در آزمون تحلیل داده، دانش آموزان با مجموعه‌ای از داده‌های واقعی روبرو می‌شوند و تحلیل اطلاعات واقعی را تمرین می‌کنند. آزمون رصد نیز یک آزمون عملی است که مهارت‌های رصدی شرکت‌کنندگان را در یک شب رصدی ارزیابی می‌کند.
وی افزود: سال گذشته چین میزبان این المپیاد بود و امسال با توجه به بازدیدی که ریاست المپیاد جناب آقای دکتر گاوریلف از ایران داشتند، میزبانی به ایران سپرده شد. تیمی متشکل از دارندگان مدال کشوری المپیاد نجوم ایران به همراه دکتر گاوریلف، مسئولیت طراحی سوالات این آزمون را بر عهده دارند و دانش‌آموزانی از چین، روسیه و ایران در آن شرکت می‌کنند. در کنار امتحانات، برنامه‌هایی نیز برای معرفی جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری تهران به شرکت‌کنندگان در نظر گرفته‌ایم و آنها طی مدت اقامتشان از مراکز دیدنی مختلف تهران بازدید می‌کنند.
سیدامیر موسوی با اشاره به نتایج موفق ایران در المپیادهای علمی افزود: معتقدم که جنبه رقابتی در المپیادهای علمی، بخش اصلی ماجرا نیست. آنچه بیش از همه اهمیت دارد، تعامل و همدلی بین دانش‌آموزانی با ملیت‌های مختلف است و از این منظر، برای ما مشارکت بخش خصوصی در چنین برنامه‌هایی می‌تواند بسیار مثبت و سازنده باشد. ما باید در همایش‌ها و رویدادهای بین‌المللی حضوری فعال داشته‌باشیم و جایگاه خود را به عنوان یک کشور مطرح در زمینه‌ی آموزش حفظ کنیم.
اختتامیه‌ی پانزدهمین المپیاد آسیا-اقیانوسیه‌ی نجوم، قرار است روز یکشنبه ۱ دی، در ساعت ۱۶ در سالن الماس در هتل فردوسی تهران برگزار شود. حضور در مراسم اختتامیه برای همه علاقه‌مندان آزاد است.

.:. بیشتر بخوان .:.
پیش بینی نقش هوش مصنوعی در مشاغل آینده 2030

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.