به نام خدایی که هست من است

گچ اکنون دوباره به دست من است

به نظرتون المپیادی بدون کتاب به چه مانَد؟ از کوراوغلوی بدونِ قیرات هم داغون‌تر (به داستان کوراوغلو و کچل‌حمزه‌ی صمد بهرنگی مراجعه کنید و عمق فاجعه رو ببینید)! هم شما و هم ما می‌دونیم که اول و آخر بهترین وسیله‌ی یادگیری در طول قرن‌ها کتاب بوده و هرچند الآن آموزش با روش‌های مختلفی داره برگزار می‌شه، اما هنوز هم کتاب‌های خوب می‌تونن اثری ماندگار و عمیق بر ذهن ما به جا بگذارن.

ما آیریسکی‌ها از اوایل دهه‌ی هشتادِ قرن گذشته با نشر کتاب همراه بودیم، برای ناشران مختلف تألیف و ترجمه کردیم، حتی کارهای فنی اون‌ها رو هم انجام دادیم تا گنجینه‌ی مناسبی از کتاب‌های المپیادی به دست شما برسه. اما هر چی پیش‌تر رفتیم، کار سخت‌تر شد. با گرون‌تر شدن کاغذ و هزینه‌های چاپ و کپی‌کاری‌های غیرقانونی (دور از جون شما) تولید کتابِ المپیادی برای ناشرها صرف نداشت. کار به جایی رسید که کم‌کم تیراژ (شمارگان) کتاب‌های المپیادی به کمتر از هزار تا رسید و همین تعداد هم سال‌ها تو قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها خاک خورد! حتی پرفروش‌ترین کتاب‌های المپیادی که برای همین بچه‌های آیریسکی بود هم چنگی به دل ناشر نمی‌زد، گفتیم اینطوری که نمی‌شه، حالا درسته رفتارهای نامناسب بعضی المپیادی‌نماها باعث شده نویسنده دست و دلش به کار نره و ناشر هم هشتش گرو نهش باشه، اما خیلی از بچه‌های خوب هستن که با رفتار درست دنبال کتاب‌های به روز و درست و حسابی می‌گردن، آخرش گچی شدیم و دل رو به دریا زدیم. اوایل دهه‌ی نود انتشارات خودِ آیریسک با اسم گچ درست شد و قرار گذاشتیم هر جور شده (کاغذی یا فایل‌های قانونی) کتاب‌های خوب و به‌روز المپیادی رو به بچه‌های کل کشور برسونیم.

تو این بازه، بعضی سال‌ها رو دیدیم که در طول چند ماه قیمت کاغذ ۱۰ برابر شد، اما هیچ وقت قیمت کتابی که چاپ کرده بودیم رو عوض نکردیم. وقتی هیچ کسی جرأت نداشت چند ده میلیون روی یک کتاب المپیاد سرمایه‌گذاری کنه، ما گفتیم هستیم! حالا این شما و این هم کتاب‌هایی که با هر کدومش خاطره‌ها داریم و امیدواریم برای شما هم خاطره‌ساز باشه. اگر دوست داری با نشر گچ آشناتر بشی، ادامه رو بخون.

المپیاد رو به همه می‌رسونیم

به نظر ما هر روز در دانش‌های تخصصی حرف‌های زیادی به وجود میاد که باید بچه‌های ایران هم اون‌ها رو بدونن. سعی می‌کنیم این حرف‌ها رو با بهترین کیفیت برای شنیدن و خوندن آماده کنیم. به طرف تمام المپیادی‌ها، استادهای دانشگاه و معلم‌های پرسابقه دست همکاری دراز کردیم و خوشبختانه رفقای ناب و درجه یک پاسخ مثبت دادن. حالا یک کم سرشون شلوغه یا گرفتاری‌ها نمی‌ذاره کار رو سریع پیش ببرن، ما هم نازشون رو می‌کشیم تا دیر و زودش به کنار، هیچ وقت سوخت و سوز نداشته باشه.

کار می‌کنیم، آی کار می‌کنیم

هر سال بیشتر از ۲۰۰ تا آدم حسابی تو آیریسک کار می‌کنن. این عدد می‌تونه یک کشور رو از این رو به اون رو کنه و به جاهایی برسونه که آرزوی میلیون‌ها نفر برآورده بشه. خیلی از این رفقا، خیلی خوب خوندن و با علوم مختلف آشنا شدن، اما هنوز در اولین تجربه‌های حرفه‌ای و کسب و کار هستن. اینجا هم براشون تجربه‌ی خوبیه و هم با دورهمی‌های آیریسکی، جرقه‌های کارهای مختلف تو ذهنشون زده شده و شرکت‌ها و تولیدی‌های خوبی رو راه انداختن (بعضی‌هاش تو ایران و خیلی‌هاش خارج) ما هم خوشحالیم که در کنار تولید محتوای قشنگ، کار کردن رو هم با هم تمرین کردیم. جای شما هم اینجا محفوظه و منتظریم تا همراه شوی عزیز!

کتاب حیفه، خرابش نمی‌کنیم

کتاب فقط چند برگه کاغذ و جلد و شیرازه نیست! دوست داریم کتاب‌هایی تولید کنیم که چه روی کاغذ کاهی باشه چه روی ورقه‌ی طلا، بخونید و با هر صفحه‌اش حال کنید. حوصله‌مون سر رفته اینقدر کتاب چند کیلویی در زرورق به بچه‌ها دادن و بعد از خوندن چند صفحه فهمیدن که انگار این کتاب تو اتوبوس و تاکسی نگارش و ویرایش شده؛ چه کتاب‌های گرونی که بعد از چند صفحه دیگه کسی سراغشون نیومده و تو انبار جا خوش کردن. هر جا دیدید کتابمون خوب نیست، زود خبر بدید که اول خودمون و بعد کتاب رو درستش کنیم.

خیلی یواش و آسه‌آسه

اصلاً عجله‌ای نداریم! سعی می‌کنیم برای هر کاری خیلی فکر کنیم. تجربه‌ی کوتاه ما (در برابر تاریخ آموزش) بهمون نشون داده که هیچ چیز و هیچ کس به هیچ جا نمی‌ره و همه همین‌جا منتظر می‌مونن تا یک کار درست و حسابی مثل بمب منفجر بشه. اینقدر که ایده تو سطل آشغال ریختیم و بعد از این کار خوشحال شدیم که حد نداره! تازه همین‌هایی که اجرا می‌کنیم رو هم از ده‌ها نفر نظرسنجی می‌کنیم که اگر یک گوشه‌اش هم خرابی داره، زود درستش کنیم و خرابی‌اش کهنه نشه. پس اگر دیدی هِی نمی‌گیم آی اولین هستیم و چنینیم و چنانیم، به خاطر اینه که اولین بودن برامون ارزشی نداره! اولین بودنی رو دوست داریم که دوست‌داشتنی باشه.

دسته‌بندی کتاب‌های انتشارات گچ
برترین کتاب‌ها و به‌روزترین منابع المپیاد
اینجا کلیک کن، همه را ببین!
ساعت‌ها با المپیاد

کتاب‌هایی شامل مجموعه آزمون‌های تألیفی با پاسخ تشریحی که در هر رشته‌ی المپیاد گردآوری شده است. منبع اصلی سؤالات مجموعه‌ی ساعت‌ها با المپیاد، المپیادهای آزمایشی آیریسک است که در تألیف آن ده‌ها مدال‌آور کشوری و استاد دانشگاه همکاری داشته‌اند.

نردبان المپیاد

کتاب‌های خودآموز به همراه بانک بزرگ سؤالات طبقه‌بندی شده از منابع معتبر ایران و دیگر کشورهای جهان. با خواندن کتاب‌های نردبان المپیاد در هر رشته‌ی المپیادی، دانش خود را به سطح قبولی مرحله دوم المپیاد کشوری می‌رسانید. برخی از نردبان‌ها موضوعی و برخی جامع هستند.

ترجمه‌ی منابع علمی

دانش تخصصی مختص ایران نیست، نویسندگان بزرگی در کشورهای دیگر، مطالب ارزشمندی را تألیف یا جمع‌آوری کرده‌اند که برای دانش‌آموزان ایرانی بسیار سودمند است. با همکاری جمعی و رعایت حق نویسنده، این منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

هوش و پیشرفت مغزی

کتاب‌هایی با هدف تقویت توان مغز از سنین کودکی و نوجوانی که می‌تواند به صورت گام به گام و لذت‌بخش شما را قوی‌تر کند. تألیف این کتاب‌ها به اندازه‌ی خواندنشان لذت‌بخش بوده و در تمام مسیر تولید شاد و با انرژی پیش رفتیم.

4.2 6 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن تمام نظرات