مربع 1

کلاس‌های آنلاین المپیاد ادبی از پاییز ۱۴۰۲ آغاز می‌شود. این ترم ویژه‌ی دانش‌آموزان سال‌های دهم و یازدهم است که با هدف گرفتن مدال المپیاد ادبی قرار است کار را از ابتدا شروع کنند.

المپیاد ادبی یک رقابت کشوری است که برای دانش‌آموزان دبیرستانی برگزار می‌شود و در آن، شرکت‌کنندگان باید با حل سوالات و تمرین‌های مربوط به ادبیات، شعر، نثر و دیگر موضوعات ادبی، توانایی خود را در این زمینه‌ها نشان دهند. هدف اصلی المپیاد ادبی، تقویت و گسترش دانش و فهم دانش‌آموزان در حوزه ادبیات و نشان دادن استعدادهای ادبی آن‌هاست.

دوره‌های آموزشی المپیاد ادبی آیریسک در مبحث عروض و قافیه و آشنایی با قصاید خراسانی، به علاقه‌مندان به ادبی این فرصت را می‌دهند تا با استادان مجرب و متخصص در این زمینه همراه شده و با مشاوره و رفع اشکال، برای شرکت در المپیاد ادبی آماده شوند. بنابراین، به همه علاقه‌مندان به ادبی پیشنهاد می‌شود که در دوره‌های آموزشی المپیاد ادبی آیریسک شرکت کنند و مهارت‌های خود را در این زمینه بهبود بخشند.

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که برای خواندن درست اشعار باید بدانیم علم عروض است. اگر وزن را نشناسیم، نمی‌توانیم تشخیص دهیم که واژه‌ها را چطور تلفظ کنیم، یا مثلاً کجا کسرهٔ اضافه بین کلمات بگذاریم، و چطور شعر را آهنگین بخوانیم تا شعریّتش باقی بماند. پس هم معنی و هم زیبایی شعر (مخصوصا شعر کهن) وابسته به دانش وزن شعر یا عروض است.

در این کارگاه، در پنج جلسه سعی می‌کنیم به تعریف درستی از وزن شعر دست پیدا کنیم و با خواندن اشعار مختلف در اوزان گوناگون و سروکله زدن با وزنشان، اغلبِ وزن‌های مشهور شعر فارسی را، از ساده تا پیچیده، به یاد بسپاریم. در همین روند، با تکرار و تمرین، بر مهارت تشخیص اوزان با شنیدنشان (و تطابق آن‌ها با نمونه‌هایی که در ذهنمان از پیش بوده) تاکید خواهیم داشت؛ و در نهایت دربارهٔ نکات پیچیده‌تر، مثل وزن دوری و اختیارات شاعری، بحث خواهیم کرد. در یک جلسه نیز به تمام قواعد و عیوب مهم قافیه خواهیم پرداخت. ماهیت کارگاهی این دوره از این جهت است که مشارکت و پرسش‌ها و تمرین دانش‌پژوهان محور اصلی آن است.

مناسب برای دانش‌آموزان نهم تا یازدهم؛ و کسانی که به وزن شعر علاقه‌مندند و یا احساس می‌کنند هنوز کامل بر آن مسلط نیستند!

بیراه نیست اگر نقش قالب قصیده را در سده‌های اولیهٔ پاگیری شعر فارسی، از دیگر قوالبْ متفاوت (و ای بسا فراتر) بدانیم. هم شمار ابیاتی که در این قالب گنجیده‌اند و هم جایگاه سیاسی و اجتماعی این اشعار محقّق زبان و ادبیات فارسی و حتی پژوهندهٔ تاریخ فرهنگ ایران را به بررسی دقیق این قالب وامی‌دارد. پس برای دنبال‌گیری شعر کهن فارسی، به‌طور جدی، ناچاریم از اینکه قصاید قدیم آن را بخوانیم. بسیاری از پژوهشگرانْ اصطلاح «سبک خراسانی» را به شیوهٔ زبانی و مایه‌های ادبی و صور خیال شعرای قدیم فارسی (غالباً تا ق ۶) اطلاق کرده‌‌اند. ما بنا داریم در یک دورهٔ شش‌جلسه‌ای، در کنار هم و به‌صورت کارگاهی، شماری از این قصاید را، گاه کامل و گاه جسته و گریخته، قرائت کنیم و دربارهٔ اشارات و زبان و کارکرد آنها صحبت کنیم و قواعد کلی قالب قصیده را در متون مشخصی بازجوییم و مفهوم سبک را کمی عینی‌تر دریابیم. از رودکی و ناصر خسرو تا سنایی و خاقانی و… به دیوان سرایندگانِ قصیده‌پرداز رجوع خواهیم کرد و ساختِ کلیِ قصیده و تطور آن را به چشم خواهیم دید. اساس کلاس بر تمرین دانش‌آموزان است، خواه این تمرین ارائهٔ چنددقیقه‌ای سر جلسهٔ درس باشد و خواه تکلیفِ مکتوب.

دانش‌پژوهان می‌توانند جهت مشاوره و تعیین سطح با آیریسک تماس بگیرند.

برای آشنایی با المپیاد ادبی؛ تاریخچه، مراحل، منابع و سؤالات از فرهنگنامه المپیاد ادبی استفاده کنید.

.:. بیشتر بخوان .:.
صفر تا صد آشنایی با المپیاد ادبی ۱۴۰۳

فروشگاه کتاب آیریسک بزرگترین مرجع فروش کتاب‌های المپیادی ایران است. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه منابع مورد نیاز برای مطالعه و تمرین المپیاد ادبی را بیابید و در صورت تمایل پس از ثبت‌نام در سایت فروشگاه کتاب آیریسک، سفارش و پرداخت وجه، آن را به صورت پستی تحویل بگیرید.

برای شرکت در این دوره به هیچ نرم‌افزار و تجهیزاتی نیاز ندارید، اما پیشنهاد می‌کنیم با کامپیوتر یا تبلت با صفحه بزرگ در این کلاس‌ها شرکت کنید، همچنین پیش از هر جلسه، تمرینات کلاس را به طور کامل انجام دهید.

برنامه‌ی کلاس‌های گام اول المپیاد ادبی

اطلاعات تکمیلی

  • خدمات دوره:۱۲ جلسه کلاس + رفع اشکال + مشاوره فردی و گروهی
  • هزینه‌ی دوره:نهصد هزار تومان
  • ظرفیت کلاس:حداکثر ۴۰ نفر
  • مهلت ثبت‌نام:تکمیل ظرفیت یا ۳ روز قبل از شروع دوره
  • روش ثبت‌نام:به صورت اینترنتی، تلفنی یا حضوری

روش‌های ثبت‌نام در این دوره

۲- ثبت‌نام آنلاین:

[tikpay]

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.