مقایسه آمار المپیاد اقتصاد 1402

مقدمه‌ای برای مقایسه‌ی استانها در المپیاد اقتصاد و مدیریت ۱۴۰۲ از نظر آیریسک

پنجمین دوره المپیاد اقتصاد و مدیریت در بهمن‌ماه برگزار شد و دانش‌آموزان سراسر کشور به همراه برخی دانش‌آموزان خارج از ایران در یک مسابقه‌ی بزرگ شرکت کردند. مرحله‌ی اول المپیادهای علمی با روندی تقریباً ثابت و مشخص به عنوان جداکننده‌ی اولیه‌ی دانش‌آموزان کوشا در هر رشته از میان دانش‌آموزانی است که تقریباً تلاشی برای آن المپیاد نداشته‌اند. نمره‌ی کف قبولی به جای رقابت تنگاتنگ در این مرحله تعیین کننده است و بچه‌هایی که بالاتر از کف قبولی هستند برای مرحله‌ی دوم کاری بسیار دشوارتر در پیش دارند.

با تجربه‌ای حدود ۲۲ ساله در بررسی آمار المپیادهای کشور توسط تیم آیریسک به این باور رسیدیم که نتایج مرحله‌ی اول را نه به استعداد دانش‌آموزان می‌توان نسبت داد و نه به امکانات آموزشی! چرا که در هر جمعیت استانی، چندصد نفر دانش‌آموز مستعد در هر یک از رشته‌های المپیاد می‌توان یافت، همچنین برای این گام به امکانات خاصی نیاز نیست.

دانستن منابع و استفاده از تجربه‌های بچه‌های همشهری یا دیگر شهرها با استفاده از فضای مجازی می‌تواند باعث گذر بچه‌ها از سد مرحله اول شود؛ به خصوص بعد از کرونا و گسترش آموزش مجازی هم کتاب‌های المپیاد در تمام نقاط ایران در دسترس است و هم بچه‌های استان‌های مختلف می‌توانند به سادگی و با شرکت در دوره‌های آنلاین از تجربه‌ی مدرسین مطرح کشوری استفاده کنند؛ در مورد المپیادهای نوپا مثل اقتصاد که هنوز منابع گسترده‌ای ندارند، اگر علاقه‌ای پیدا شود، به سرعت به نتیجه می‌رسد.

بنابراین مقایسه‌ی استان‌ها در المپیاد اقتصاد ۱۴۰۲ مربوط به علاقه‌مند سازی مسئولین آموزشی است و دانش و حوصله‌ی آن‌ها برای پاسخ به پرسش‌های بی‌شمار دانش‌آموزان تا بتوانند مسیرهای مختلف آموزشی را به آن‌ها معرفی کنند و با تجربه‌ی خود آن‌ها را به موفقیت اولیه برسانند.

بهترین استان‌ها
_

بهترین استانها در المپیاد اقتصاد و مدیریت ۱۴۰۲

 

تعداد ۱۹۳ نفر در مرحله‌ی اول المپیاد اقتصاد و مدیریت پذیرفته شدند. شهر تهران با ۴۳ نفر، بیشترین و استان خراسان رضوی و مازندران با ۴۲ و ۲۱ نفر، رتبه‌های دوم و سوم تعداد پذیرفته‌شده را در بین استان‌های کشور داشتند. استان تهران و سه استان خراسان رضوی، مازندران و اصفهان حدود ۷۱ درصد کل قبولی‌ها را به خود اختصاص دادند، اما آیا این‌ها بهترین استان‌های کشور در المپیاد اقتصاد و مدیریت هستند؟

برای یافتن بهترین استان، باید عوامل زیادی چون جمعیت، تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده و حتی شرایط اقتصادی استان در نظر گرفته شود، اما به دلیل نبودن آمار شفاف در بسیاری از بخش‌ها، ما فقط سرانه‌ی تعداد قبولی بر اساس جمعیت را مبنای مقایسه قرار دادیم و به این ترتیب، استان‌های خراسان شمالی، بوشهر، خراسان رضوی، مازندران و تهران گوی رقابت را از استان‌های دیگر ربودند و به مقام‌های اول تا پنجم رسیدند.

پنج استان برتر در المپیاد اقتصاد و مدیریت بر مبنای تعداد نفرات قبول شده و سرانه‌ی تعداد قبولی برحسب جمعیت استان در مرحله‌ی اول المپیاد اقتصاد ۱۴۰۲ به این ترتیب است:

بیشترین قبولی استانها در المپیاد اقتصاد 1402
بهترین استانها در المپیاد اقتصاد 1402 با معیار جمعیت
.:. بیشتر بخوان .:.
راهکارهای مسئولین آموزشی
بدترین استان‌ها
_

بدترین استانها در المپیاد اقتصاد و مدیریت ۱۴۰۲

در کنار برنامه‌ریزی برای بهترین بودن، در هر رقابت افرادی بدترین می‌شوند! حتی در ماراتن هم کسانی هستند که آخر از خط پایان می‌گذرند. حالا باید انگیزه‌ها بررسی شود، آیا همین که در رقابت حاضر بوده‌اند برایشان لذت‌بخش و نهایت هدف است یا اینکه دوست دارند با برنامه‌ریزی بهتر، رتبه‌ی خود را در سال‌های آینده بهتر کنند یا حتی اگر جایگاه‌شان تغییری نکرد، فاصله‌ی خود را با بهترین‌ها کمتر کنند؟

در این راه آیریسک با تجربه‌ای نزدیک به دو دهه می‌تواند همراه استان‌های برتر برای تثبیت نتایج خود و استان‌های ضعیف برای بهبود وضعیت باشد.

در اینجا هم مثل بهترین‌ها، هم به تعداد قبولی و هم به سرانه‌ی قبولی مرحله اول المپیاد نگاه کردیم تا پنج استان ضعیف در المپیاد اقتصاد سال ۱۴۰۲ مشخص شود. اما اتفاقی عجیب برای استان‌های انتهای لیست افتاده است!

پنج استان خراسان جنوبی، گلستان، ایلام، آذربایجان غربی و کهگیلویه و بویراحمد حتی یک قبولی در مرحله اول المپیاد اقتصاد نداشته‌اند که نشان از عدم شناخت دانش‌آموزان این استان‌ها با رشته‌ی جذاب اقتصاد و مدیریت دارد.

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.