رسانه آمار

مقدمه‌ای برای مقایسه‌ی استانها در المپیاد سواد رسانه ۱۴۰۲ از نظر آیریسک

هشتمین دوره المپیاد سواد رسانه در بهمن‌ماه برگزار شد و دانش‌آموزان سراسر کشور به همراه برخی دانش‌آموزان خارج از ایران در یک مسابقه‌ی بزرگ شرکت کردند. مرحله‌ی اول المپیادهای علمی با روندی تقریباً ثابت و مشخص به عنوان جداکننده‌ی اولیه‌ی دانش‌آموزان کوشا در هر رشته از میان دانش‌آموزانی است که تقریباً تلاشی برای آن المپیاد نداشته‌اند. نمره‌ی کف قبولی به جای رقابت تنگاتنگ در این مرحله تعیین کننده است و بچه‌هایی که بالاتر از کف قبولی هستند برای مرحله‌ی دوم کاری بسیار دشوارتر در پیش دارند.

با تجربه‌ای حدود ۲۲ ساله در بررسی آمار المپیادهای کشور توسط تیم آیریسک به این باور رسیدیم که نتایج مرحله‌ی اول را نه به استعداد دانش‌آموزان می‌توان نسبت داد و نه به امکانات آموزشی! چرا که در هر جمعیت استانی، چندصد نفر دانش‌آموز مستعد در هر یک از رشته‌های المپیاد می‌توان یافت، همچنین برای این گام به امکانات خاصی نیاز نیست.

دانستن منابع و استفاده از تجربه‌های بچه‌های همشهری یا دیگر شهرها با استفاده از فضای مجازی می‌تواند باعث گذر بچه‌ها از سد مرحله اول شود؛ به خصوص بعد از کرونا و گسترش آموزش مجازی هم کتاب‌های المپیاد در تمام نقاط ایران در دسترس است و هم بچه‌های استان‌های مختلف می‌توانند به سادگی و با شرکت در دوره‌های آنلاین از تجربه‌ی مدرسین مطرح کشوری در المپیاد سواد رسانه استفاده کنند.

بنابراین مقایسه‌ی استان‌ها در المپیاد سواد رسانه ۱۴۰۲ مربوط به علاقه‌مند سازی مسئولین آموزشی است و دانش و حوصله‌ی آن‌ها برای پاسخ به پرسش‌های بی‌شمار دانش‌آموزان تا بتوانند مسیرهای مختلف آموزشی را به آن‌ها معرفی کنند و با تجربه‌ی خود آن‌ها را به موفقیت اولیه برسانند.

بهترین استان‌ها
_

بهترین استانها در المپیاد سواد رسانه ۱۴۰۲

 

تعداد ۲۸۲ نفر در مرحله‌ی اول المپیاد سواد رسانه پذیرفته شدند. شهر تهران با ۸۸ نفر، بیشترین و استان‌های خراسان رضوی و اصفهان با ۳۸ و ۲۳ نفر، رتبه‌ دوم و سوم تعداد پذیرفته‌شده را در بین استان‌های کشور داشتند. شهر و شهرستان‌های استان تهران و سه استان خراسان رضوی، اصفهان و مازندران حدود ۶۰ درصد کل قبولی‌ها را به خود اختصاص دادند.

قبولی استانها در المپیاد اقتصاد 1402 1
.:. بیشتر بخوان .:.
راهکارهای مسئولین آموزشی
بدترین استان‌ها
_

بدترین استانها در المپیاد سواد رسانه ۱۴۰۲

در کنار برنامه‌ریزی برای بهترین بودن، در هر رقابت افرادی بدترین می‌شوند! حتی در ماراتن هم کسانی هستند که آخر از خط پایان می‌گذرند. حالا باید انگیزه‌ها بررسی شود، آیا همین که در رقابت حاضر بوده‌اند برایشان لذت‌بخش و نهایت هدف است یا اینکه دوست دارند با برنامه‌ریزی بهتر، رتبه‌ی خود را در سال‌های آینده بهتر کنند یا حتی اگر جایگاه‌شان تغییری نکرد، فاصله‌ی خود را با بهترین‌ها کمتر کنند؟

در این راه آیریسک با تجربه‌ای نزدیک به دو دهه می‌تواند همراه استان‌های برتر برای تثبیت نتایج خود و استان‌های ضعیف برای بهبود وضعیت باشد.

در اینجا هم مثل بهترین‌ها، هم به تعداد قبولی و هم به سرانه‌ی قبولی مرحله اول المپیاد نگاه کردیم تا استان‌های ضعیف در المپیاد سواد رسانه سال ۱۴۰۲ مشخص شود.

در این المپیاد، غیر از ایلام بدون قبولی، ۱۵ استان ضعیف زیر دارای ۳ قبولی هستند:

خراسان جنوبی، کردستان، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال وبختیاری، زنجان، همدان، گلستان، قزوین، آذربایجان غربی، یزد، کرمانشاه، اردبیل، کرمان، گیلان

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.