آمار

مقدمه‌ای برای مقایسه‌ی استانها در المپیاد کامپیوتر ۱۴۰۲ از نظر آیریسک

سی و چهارمین دوره المپیاد کامپیوتر در بهمن‌ماه برگزار شد و دانش‌آموزان سراسر کشور به همراه برخی دانش‌آموزان خارج از ایران در یک مسابقه‌ی بزرگ شرکت کردند. مرحله‌ی اول المپیادهای علمی با روندی تقریباً ثابت و مشخص به عنوان جداکننده‌ی اولیه‌ی دانش‌آموزان کوشا در هر رشته از میان دانش‌آموزانی است که تقریباً تلاشی برای آن المپیاد نداشته‌اند. نمره‌ی کف قبولی به جای رقابت تنگاتنگ در این مرحله تعیین کننده است و بچه‌هایی که بالاتر از کف قبولی هستند برای مرحله‌ی دوم کاری بسیار دشوارتر در پیش دارند.

با تجربه‌ای حدود ۲۲ ساله در بررسی آمار المپیادهای کشور توسط تیم آیریسک به این باور رسیدیم که نتایج مرحله‌ی اول را نه به استعداد دانش‌آموزان می‌توان نسبت داد و نه به امکانات آموزشی! چرا که در هر جمعیت استانی، چندصد نفر دانش‌آموز مستعد در هر یک از رشته‌های المپیاد می‌توان یافت، همچنین برای این گام به امکانات خاصی نیاز نیست.

دانستن منابع و استفاده از تجربه‌های بچه‌های همشهری یا دیگر شهرها با استفاده از فضای مجازی می‌تواند باعث گذر بچه‌ها از سد مرحله اول شود؛ به خصوص بعد از کرونا و گسترش آموزش مجازی هم کتاب‌های المپیاد در تمام نقاط ایران در دسترس است و هم بچه‌های استان‌های مختلف می‌توانند به سادگی و با شرکت در دوره‌های آنلاین از تجربه‌ی مدرسین مطرح کشوری در المپیاد کامپیوتر استفاده کنند.

بنابراین مقایسه‌ی استان‌ها در المپیاد کامپیوتر ۱۴۰۲ مربوط به علاقه‌مند سازی مسئولین آموزشی است و دانش و حوصله‌ی آن‌ها برای پاسخ به پرسش‌های بی‌شمار دانش‌آموزان تا بتوانند مسیرهای مختلف آموزشی را به آن‌ها معرفی کنند و با تجربه‌ی خود آن‌ها را به موفقیت اولیه برسانند.

بهترین استان‌ها
_

بهترین استانها در المپیاد کامپیوتر ۱۴۰۲

 

تعداد ۹۱۴ نفر در مرحله‌ی اول المپیاد کامپیوتر پذیرفته شدند. شهر تهران با ۳۸۲ نفر، بیشترین و استان‌های خراسان رضوی و اصفهان با ۹۳ و ۶۳ نفر، رتبه‌های دوم و سوم تعداد پذیرفته‌شده را در بین استان‌های کشور داشتند. شهر تهران و چهار استان خراسان رضوی، اصفهان، مازندران و البرز حدود ۶۰ درصد کل قبولی‌ها را به خود اختصاص دادند، اما آیا این‌ها بهترین استان‌های کشور در المپیاد کامپیوتر هستند؟

برای یافتن بهترین استان، باید عوامل زیادی چون جمعیت، تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده و حتی شرایط اقتصادی استان در نظر گرفته شود، اما به دلیل نبودن آمار شفاف در بسیاری از بخش‌ها، ما فقط سرانه‌ی تعداد قبولی بر اساس جمعیت را مبنای مقایسه قرار دادیم و به این ترتیب، استان‌های تهران، خراسان شمالی و البرز گوی رقابت را از استان‌های دیگر ربودند و رتبه اول تا سوم شدند.

پنج استان برتر در المپیاد کامپیوتر بر مبنای تعداد نفرات قبول شده و سرانه‌ی تعداد قبولی برحسب جمعیت استان در مرحله‌ی اول المپیاد کامپیوتر ۱۴۰۲ به این ترتیب است:

قبولی استانها در المپیاد کامپیوتر 1402
استانها در المپیاد کامپیوتر 1402 با معیار جمعیت
.:. بیشتر بخوان .:.
راهکارهای مسئولین آموزشی
بدترین استان‌ها
_

بدترین استانها در المپیاد کامپیوتر ۱۴۰۲

در کنار برنامه‌ریزی برای بهترین بودن، در هر رقابت افرادی بدترین می‌شوند! حتی در ماراتن هم کسانی هستند که آخر از خط پایان می‌گذرند. حالا باید انگیزه‌ها بررسی شود، آیا همین که در رقابت حاضر بوده‌اند برایشان لذت‌بخش و نهایت هدف است یا اینکه دوست دارند با برنامه‌ریزی بهتر، رتبه‌ی خود را در سال‌های آینده بهتر کنند یا حتی اگر جایگاه‌شان تغییری نکرد، فاصله‌ی خود را با بهترین‌ها کمتر کنند؟

در این راه آیریسک با تجربه‌ای نزدیک به دو دهه می‌تواند همراه استان‌های برتر برای تثبیت نتایج خود و استان‌های ضعیف برای بهبود وضعیت باشد.

در اینجا هم مثل بهترین‌ها، هم به تعداد قبولی و هم به سرانه‌ی قبولی مرحله اول المپیاد نگاه کردیم تا پنج استان ضعیف در المپیاد کامپیوتر سال ۱۴۰۲ مشخص شود. استان‌های چهارمحال و بختیاری، اردبیل، لرستان، گلستان، هرمزگان و کرمانشاه در انتهای لیست تعداد قبولی قرار گرفتند و استان‌های کرمان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان کمترین نسبت تعداد قبولی به جمعیت را داشتند. نمودار مقایسه‌ی بدترین استان‌های کشور در المپیاد کامپیوتر را در ادامه می‌بینید:

قبولی استانها در المپیاد کامپیوتر 1402
استانها در المپیاد کامپیوتر 1402 با معیار جمعیت

امکان ارسال دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.